Komputery komputerami, przyzwyczailiśmy się do nich. Za oczywiste też przyjmujemy już urządzenia mobilne z masa zainstalowanego oprogramowania. A przecież jest ono praktycznie w całości przygotowywane na komputerach, a więc urządzeniach o zupełnie innej charakterystyce. Skąd więc można mieć pewność, że dobrze wyglądający na komputerze program, zadziała równie dobrze na tabletach lub smartfonach? W tym celu przeprowadza się testy aplikacji mobilntesty android iosych. Część można przeprowadzić, jeśli ma się do dyspozycji sporą liczbę urządzeń przenośnych, ale to rozwiązanie kosztowne i mało efektywne. Dlatego korzysta się również z emulatorów.

One pomagają przeprowadzać choćby testy penetracyjne, które zwyczajnie wygodniej przeprowadza się z użyciem tradycyjnego sprzętu. W zależności od tego, jakich wyników oczekujemy i jaki program sprawdzamy, testy będą oczywiście również konstruowane w zupełnie odmienny sposób i nie można powiedzieć, że emulatory to doskonałe narzędzia dla testerów. Można się oczywiście pokusić o wynajem testerów, którzy dysponują własnym, dobrze wyposażonym zapleczem, ale tu często decydują koszty i takim testom poddaje się tylko niektóre aplikacje.

Szczególnie ważnym zagadnieniem w aspekcie urządzeń mobilnych są testy wydajnościowe. Te ciężko jest przeprowadzić na mocniejszym sprzęcie i najlepiej byłoby wydajność badać na takich urządzeniach, na jakich będzie używany program. Emulatory jednak ze względu na wiele opcji konfiguracyjnych dają spore możliwości i na tym polu, ponieważ dają szanse przetestowania konfiguracji hipotetycznych urządzeń, które być może dopiero zostaną udostępnione klientom. Niemniej jednak w takim przypadku jako punkt odniesienia wykorzystuje się testy na urządzeniach przenośnych.